Spis treści:
Najlepsze gry dla dwóch graczy
- „Septima”
- „SETI: Poszukiwania pozaziemskich cywilizacji”
- „Sushi Go!”
- „ESCAPE ROOM: SKOK W WENECJI”
- „Księga czarów”
- „Nanga parabat”
- „Coatl”
- „Spór o bór 2”
- „Rozmawiaj.MY”
- „Dragomino”
Do tanga trzeba dwojga, do planszówek... niezupełnie, ale jednak druga para oczu (i rąk do rzucania kostką czy losowania karty) może okazać się na wagę złota. Na naszej liście gier dla dwóch graczy aż roi się od ciekawych propozycji!
Najlepsze gry dla dwóch graczy
Zestawienie zaczynamy od prawdziwej persełki, czyli symulatora czarownicy. Jak to możliwe? Otóż twórcy proponują nam coś więcje niż rozgrywkę. Naszym zadaniem będzie wcielenie się w wiedźmę i próba stanięcia na czele całego zgromadzenia. Będziemy rzucać zaklęcia oraz uroki, szukać składników do eliksirów, a także konfrontować się z przedstawicielami inkwizycji. Tego się nie spodziewaliście, prawda?
Ta planszówka dla dwóch osób może pomieścić jeszcze dwóch graczy i co ciekawe posiada także wariant jednoosobowy. Jak już otworzycie pudełko, to znajdźcie czas na docenienie detali, dobrze?
Ta gra jest wyjątkowa, ponieważ jej założeniem jest samodzielne prowadzenie kampanii. To oznacza, że może do niej zasiąść nawet jedna osoba, ale my polecamy wspólną zabwę we dwoje nad tym tytułem. Fabularnie chodzi tu o wcielenie się w lidera organizacji badającej aktywność innych cywilizacji kosmicznych.
Produkcja jest hybrydą. Z jednej strony akcje wykonuje się za pomocą kart (wysyłanie sond, podróże na orbity itp.), ale poza nimi w pudełku znajduje się przepiękna plansza oraz kilka znaczników, ktróre pozwolą śledzić przebieg rozgrywki.
Jeśli w planszówki lubicie grać we dwoje, a waszym ulubionym daniem jest japoński przysmak z ryżu oraz ryby, to mamy dla was coś ciekawego. Z okazji dziesiątej rocznicy premiery tej produkcji polecamy zapoznać się z jej edycją jubileuczową. „Sushi Go!” to karcianka, która wymaga strategicznego myślenia, zarządzania surowcami i liczenia punktów (za pomocą kropelek wasabi). Zastosowano tu mechanikę przekazywania kart między uczestnikami.
Poza kartami gracze mają do dyspozycji także przeurocze figurki symbolizujące jedzenie. Zasady są niezwykle proste, oprawa przepiękna, a po partyjce z pewnością zaostrzą się wam apetyty! Gdyby do waszego dwuosobowego grona chciał dołączyć ktoś jeszcze – nie ma sprawy. W „Sushi Go!” mogą zagrać dwie lub więcej osób.
Zabawa w poszukiwanie wyjścia z pułapki to niezwykle popularna rozrywka. Przeważnie polega na rozwiązywaniu zagadek i szukaniu tropów, które umożliwią opuszczenie pokoju. Bardzo podobny mechanizm można znaleźć także w grach planszowych. Przykładem może być produkcja FoxGames.
„ESCAPE ROOM: SKOK W WENECJI” fabularnie skupia się wokoło kradzieży z kasyna w Wenecji. Zabawa polega na wcieleniu się w różne role oraz rozwikłaniu zagadki. W pudełku znajdują się karty z tajemniczymi opisami okoliczności oraz postaciami.
Mechanika prowadzi graczy krok po kroku, pozwala stopniowo odkrywać intrygę. Chociaż jest to gra dla dwóch osób, to posiada także wariant rozgrywki solo, można w nią też grać większą epiką, aż do 6 graczy.
„Księga czarów” to gra, która spodoba się nie tylko fanom serii o Harrym Potterze, choć da się w niej poczuć klimat rodem z Hogwartu, a to przede wszystkim dzięki przepięknemu wydaniu. Jednak zamiast warzenia mikstur czy opieki nad magicznymi zwierzętami, przyjdzie nam w niej głównie rzucać kośćmi, a do tego sporo planować i obmyślać strategię, aby zdobyć jak najwyższą reputację w Szkole Magii.
Nasze rzuty decydować bowiem będą o liczbie zdobytych kryształów, a te z kolei umieścimy na specjalnych kartach. Dzięki temu uzyskamy moc niezbędną do rzucania czarów, magiczne przedmioty oraz nowych przyjaciół. A wszystko to, aby stać się potężnym czarodziejem lub czarodziejką i pokonać przeciwnika. A więc różdżki… to znaczy kości w dłoń i szykujcie się do pojedynku!
Jeśli zainteresowała was ta gra dla dwóch osób, to zachęcamy do przeczytania szczegółowej recenzji tego tytułu Oceniamy grę po okładce – recenzja gry planszowej „Księga czarów”.
Nasza kolejna propozycja z pewnością zainteresuje wszystkich fanów górskich wycieczek i wspinaczek. W dwuosobowej planszówce „Nanga parabat” wcielicie się w role górskich przewodników pomagających turystom szybko i bezpiecznie dostać się na szczyt. Oczywiście przyda się trochę sprytu i dobrego planowania, aby dokonać tego przed ekspedycją przeciwnika. Będziecie musieli wędrować po planszy, zbierać znaczniki zwierzaków, zakładać i rozwijać obozy, a tym samym zdobywać punkty.
Zasady są niezwykle proste i bardzo łatwo je przyswoicie, dzięki czemu szybko rozpoczniecie rozgrywkę. Wszystkie elementy znajdujące się w małym i łatwym do przeniesienia pudełku wykonano z odpowiednią starannością, co jeszcze bardziej umili rozgrywkę. Warto dodać, że jest to tytuł idealny dla osób, które nie lubią w grach losowości, a wolą brać sprawy w swoje ręce. Nie zostaje nic innego, jak tylko ruszać na szlak!
Byli czarodzieje i górscy przewodnicy, czas na Azteków! „Coatl” to gra przeznaczona dla dwóch osób, w której stoczymy bój o zostanie Arcykapłanem Azteków. Na szczęście nie będziemy walczyć na miecze czy włócznie. Zwycięzcą zostanie ten, kto stworzy najpiękniejszą rzeźbę upierzonego węża symbolizującego tytułowego boga.
W tej karciance z elementami układanki tworzyć będziemy podobiznę Coatla. Każdy element jest oczywiście odpowiednio punktowany. Dlatego też przyda się odpowiednia strategia i zbieranie najlepszych kart nim zrobi to przeciwnik. Ponieważ wariantów jest kilka, a i losowość odgrywa ważny element, zabawa nie znudzi wam się po jednej partii. Co ciekawe, mamy tu także wariant solo, który pozwoli nam zmierzyć się z samą grą, gdy akurat zabraknie partnera do rozgrywki.
„Spór o bór” to jedna z najlepiej ocenianych dwuosobowych gier planszowych. Nic więc dziwnego, że postanowiono dać fanom jej kolejną część! Podobnie jak w przypadku oryginału, tak również „Spór o bór 2. Na tamę marsz” stworzył doskonale znany wszystkim planszówkowiczom Reiner Knizia. Nasza rozgrywka polega na bezpośredniej rywalizacji między sobą, więc jest to tytuł idealny dla osób lubiących dużo interakcji.
Jeden z graczy prowadzić będzie armię zwierzaków, których celem jest zniszczenie tamy oraz przedostanie się na drugą stronę rzeki. Przeciwnik z kolei postara się obronić przed atakującymi, a także utrzymać tamę w stanie nienaruszonym. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra jest jeszcze bardziej dynamiczna i emocjonująca w porównaniu do poprzedniej części. Wspomnijmy, że mamy tu aż trzy różne warianty rozgrywki, przez co zabawa prędko nam się nie znudzi!
Romantyczna propozycja planszówki dla dwóch osób. Jeśli macie wśród swoich najbliższych jakichś zakochańców, to pomyślcie o zakupie gry karcianej „Rozmawiaj.MY”.
Rozgrywka polega na odpowiadaniu na pytania z gatunku osobistych i nierzadko dość ważnych z perspektywy poznawania siebie czy budowania relacji. Dzięki takiej zabawie można poznać swojego partnera albo przypomnieć dawny klimat. Wszystkie zagadnienia, jakie znajdziecie na kartach zostały przygotowane we współpracy z psychologiem.
Jako Smoczy Jeźdźcy wyruszacie w misję odnalezienia smoczątek – komu uda się zdobyć więcej tych niesamowitych stworzeń? „Dragomino” to planszówka która wymaga od dwóch graczy strategicznego myślenia i przewidywania ruchów oponenta. Jednocześnie ma naprawdę niski próg wejścia, więc świetnie sprawdzi się jako gra rodzinna lub do zabawy z najmłodszymi!
Więcej planszówkowych inspiracji dla dwóch osób znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram.
Komentarze (4)
Komentarze
Z moją żoną we dwoje najładniej (czyli pomijając mózgożerne gry) gra się w: Patchwork, 7 Cudów Świata: Pojedynek, Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec, Kakao, Jaipur, Gejsze, Neuroshima Hex czy z nieco trudniejszych sle jeszcze chętniej: Race for the Galaxy lub Terraformacja Marsa :
Jakim cudem artykuł jest o grach dla 2 osób, a wymienicie takie, które są od 3 graczy w górę? Bez sensu
Ja bardzo lubię grać w serię Tajniacy To zabawa na godziny :)
Parom lubiących logiczne planszówki z dreszczykiem emocji polecam Programator. Skrywana tajemnica i poprowadzenie gry tak, żeby zdobyć jak najwięcej punktów to świetna rozrywka i sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości.