Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Dostępne środki
Dobry wybór
Sprzedawca
  • więcej
Wysyłka
Ocena produktu
Stan produktu

Jak dobrać alkomat? Poradnik

W związku z rosnącą świadomością kierowców oraz coraz wyższymi mandatami za wykroczenia drogowe, wzrasta popularność alkomatów osobistych. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jaki alkomat warto kupić, aby w domowych warunkach przeprowadzać wiarygodne pomiary i bezpiecznie zasiadać za kierownicę.

Autor: Daniel Zielaskiewicz

Rodzaje alkomatów – jak kupić dobry alkomat?

Alkomaty według dzielimy przede wszystkim na:

  • alkomaty jednorazowe,
  • alkomaty elektroniczne,
  • tzw. alkomaty wirtualne.

Żaden kierowca nie powinien podejmować ryzyka wsiadania za kółko w krótkim odstępie czasowym po spożyciu procentowych napojów, bez przeprowadzenia we własnym zakresie badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W sieci są co prawda dostępne tzw. wirtualne alkomaty, czyli aplikacje, które na podstawie wpisanych danych, takich jak masa ciała, płeć oraz rodzaj i ilość spożywanych trunków, obliczają w przybliżeniu możliwe stężenie alkoholu we krwi. Niestety dokładność takich programów stoi pod znakiem zapytania, gdyż nie uwzględniają one indywidualnych cech każdej osoby, w tym stanu zdrowia czy przemiany materii. Policja i organizacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym zdecydowanie odradzają korzystanie z wirtualnych alkomatów, rekomendując kierowcom zakup alkomatów jednorazowych lub urządzeń osobistych.

Alkomaty jednorazowe

Alkomaty jednorazowe są dość tanim i w miarę skutecznym rozwiązaniem, które ma swoje zalety, jak i wady. Po pierwsze, jednorazowe alkotesty są tanie – można je kupić już za kilka złotych. Pod warunkiem precyzyjnie przeprowadzonego testu są w stanie dać kierowcy odpowiedź, czy może już wsiadać za kierownicę czy nie.

Ich mankamentem jest jednak ograniczenie dokładności pomiaru. Większość jednorazowych alkomatów wskazuje jedynie wynik zerowy, oscylujący w okolicy 0,2 promila oraz 0,5 promila i więcej. Wykonujący test dowie się, czy może prowadzić pojazd w danym momencie. Przyrząd nie wskaże jednak dokładnej zawartości, a więc nie da wskazówki, jak długo kierowca powinien zaczekać.

Problemem jest także sama obsługa jednorazowych alkomatów. Jeżeli źle zinterpretujemy instrukcję i pomylimy się (np. będziemy dmuchać zbyt krótko), otrzymany wynik może być niewiarygodny. Dla pewności niezbędne jest więc ponowne wykonanie badania, wiążące się z zakupem kolejnego alkotestu.

Alkomaty elektroniczne

Dużo wygodniejszym rozwiązaniem są alkomaty elektroniczne wielokrotnego użytku, które dokonują pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu z dużą dokładnością. Rynkowi eksperci polecają szczególnie tzw. alkomaty elektrochemiczne, czyli wyposażone w sensor elektrochemiczny, gwarantujący wysoką dokładność pomiaru. Coraz mniej popularne są dziś alkomaty starszego typu – tzw. półprzewodnikowe, które posiadają większą tolerancję błędów i wymagają częstszej kalibracji.

Jaki alkomat kupić na użytek domowy?

Nieprzypadkowo ceny alkomatów elektronicznych wahają się w przedziale od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenia te są dopasowywane przez producentów do oczekiwań klientów – liczby wykonywanych przez nich pomiarów, wysokiej dokładności oraz akceptowanych interwałów kalibracji.

Aby wybrać najlepszy alkomat na użytek domowy, powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim zastanówmy się, jak często będziemy korzystać z urządzenia? Ważna jest przybliżona liczba pomiarów w ciągu roku. Jeżeli planujemy pomiar raz w tygodniu załóżmy wykonanie 2-3 testów. Warto założyć taką liczbę, ze względu na to, że badanie o rezultacie zbliżonym do granicy przepisów, należy powtórzyć, najlepiej przynajmniej dwukrotnie.

Dobrą praktyką jest ponowne wykonanie badania za każdym razem, kiedy alkomat wykaże inne wskazanie niż 0,00. Nawet przy zerowym wyniku nie zaszkodzi „dla pewności”, sprawdzić jeszcze raz.

Alkomaty osobiste są programowane na określoną liczbę testów, które możemy wykonać przed kalibracją. Kalibracja alkomatu jest jednak i tak konieczna przynajmniej raz do roku (w przypadku niektórych, głównie starszych modeli producenci zalecają kalibrację co pół roku), nawet jeśli wykonamy mniej badań. Jeżeli zatem będziemy badać się np. 100 razy w roku, nie musimy kupować alkomatu z limitem testów na poziomie 1000 lub więcej. Wysokie limity to domena alkomatów profesjonalnych, wykorzystywanych np. przez policję. Można nimi wykonać wiele testów, nawet w krótkim odstępie czasu.

Cechą profesjonalnych alkomatów policyjnych jest brak ustnika. Nie warto jednak kierować się tą obserwacją, kupując alkomat osobisty. W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, alkomat bezustnikowy jest przeważnie mniej dokładny od tego z wymiennymi ustnikami. Wybierając urządzenie ustnikowe powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy ustniki są jedno czy wielorazowego użytku. W przypadku tych pierwszych, konieczne będzie dokupowanie wymiennych końcówek, które zwiększy całkowity koszt użytkowania alkomatu w dłuższej perspektywie czasowej.

Jak skalibrować alkomat?

Niestety, alkomaty osobiste nie są urządzeniami bezobsługowymi. Nawet drogie urządzenia, posiadające wysoką dokładność pomiarów należy okresowo kalibrować – przynajmniej raz do roku lub po przekroczeniu limitu pomiarów. Kalibracja nie jest możliwa bez posiadania odpowiedniego sprzętu, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest oddanie alkomatu do profesjonalnego serwisu. Proces polega na przetestowaniu alkomatu i porównaniu uzyskanego wyniku z wzorcowym, na specjalnym symulatorze. W przypadku zaobserwowania odchyleń, przeprowadza się reset oprogramowania i wprowadza odpowiednie ustawienia początkowe.

Czy kalibracja alkomatu jest konieczna do jego prawidłowego działania? W zdecydowanej większości urządzeń: tak. Jeżeli jednak zależy nam na jej uniknięciu, możemy poszukać modeli alkomatów z wymiennym sensorem elektrochemicznym. Wówczas wystarczy tylko nabyć od producenta urządzenia nowy, skalibrowany fabrycznie czujnik i zastąpić nim poprzedni. Jest to rozwiązanie droższe, ale nieco wygodniejsze dla użytkownika, który jest zwolniony z konieczności okresowego fatygowania się do serwisu lub wysyłania doń urządzenia.

Wybór odpowiedniego alkomatu zależy od częstotliwości i sposobu użytkowania. Właściwie dobrany i skalibrowany alkomat będzie praktycznym narzędziem. Sprawdź nasz asortyment i zadbaj o bezpieczeństwo. 

więcej