Spis treści:
Czasem wystarczy źle dobrany podkład, by tuż po nałożeniu poczuć ściągnięcie i swędzenie na czole, policzkach czy brodzie. Dlaczego tak się dzieje? Cera sucha nie lubi makijażu o działaniu matującym czy pochłaniającym sebum, bo zwyczajnie jest go na niej za mało. Podkład pochłania wtedy wszystko co znajdzie na swojej drodze, na przykład ochronną warstwę z kremu, naruszając przy okazji film hydrolipidowy skóry. Bardzo suchej cerze zwykle towarzyszą mocno przesuszone łokcie, kolana i dłonie. Problem dotyczy więc skóry całego ciała, a źródeł przesuszenia jest wiele.
Cera sucha – charakterystyka
Matowa, ściągnięta, zaczerwieniona, nierówna i łuszcząca się miejscami. Tak wygląda cera sucha, a pierwszą przyczyną cery skłonnej do przesuszenia jest cecha genetyczna, którą dziedziczymy po rodzicu lub rodzicach. Dalej są nadmiar słońca i nieprawidłowa pielęgnacja z nadmiarem złuszczających kwasów, agresywnymi składnikami oczyszczającymi lub choćby retinolem stosowanym zbyt długo lub w zbyt wysokiej dawce.
Jednak jest jeszcze ważna przyczyna naturalna związana z procesami starzenia. Z czasem skóra zwyczajnie produkuje coraz mniej lipidów - najważniejszych dla prawidłowego utrzymywania wilgoci oraz elastycznego i młodego wyglądu. Wśród nich są trzy najważniejsze: cholesterol, ceramidy oraz kwasy tłuszczowe. Braki w zapasach tych naturalnych tłuszczów od razu dają konsekwencje w postaci przesuszeń, nadmiernego złuszczania, zaczerwienienia.
Poza tym charakterystyczne objawy to sucha skóra na powiekach (gdzie jest najcieńsza) i wokół i ust. Warto również pamiętać, że skóra reaguje na rodzaj diety oraz ilość wody, którą wypijasz każdego dnia. Dlatego upewnij się, że każdego dnia wypijasz przynajmniej ok. 1,5 litra wody, a na twoim talerzu jest zawsze kolorowo od warzyw i kasz. Jeśli zastanawiasz się, co jeść i pić, aby lepiej nawilżyć skórę oto kilka rad. Po pierwsze dostarczaj sobie jak najwięcej witaminy B7 inaczej biotyny. Znajdziesz ją w kalafiorze, pomidorach, grochu, rybach, mleku, jajach.
Dalej są bardzo ważne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 których sporo jest w rybach, oleju lnianym i nasionach chia. Zwykle osobom, które skarżą się na suchą skórę, brakuje w organizmie witaminy A, dlatego warto jeść więcej czerwonych i pomarańczowych warzyw bogatych w beta-karoten. Ten ostatni jest ważnym prekursorem witaminy A w organizmie, więc im więcej jesz marchewki, czerwonej papryki i moreli tym szybciej poczujesz zmianę w stanie cery.
Podobnie zadziałają składniki o wyższej zawartości cynku – cennego pierwiastka śladowego. Gdy go brakuje, sucha skóra potrafi nawet swędzieć i pękać. Stąd nasiona dyni, słonecznika, soczewica i płatki owsiane w menu mają szansę zadziałać jak naturalny suplement z cynkiem.
Czego warto unikać w przypadku suchej skóry? Wszystkiego co odwadnia organizm, a przy okazji wysusza skórę, jak: alkohol, kofeina oraz nadmiar soli w diecie.
Cera sucha – pielęgnacja
W codziennej pielęgnacji cery suchej najważniejsze, by zadbać o odbudowę filmu hydrolipidowego skóry i utrzymywać go w niezmiennie dobrym stanie. Tu bardzo ważna jest codzienna profilaktyczna pielęgnacja ochronna wyposażona w filtry przeciwsłoneczne oraz składniki nawilżające. Jednak to ostatni krok w dziennej pielęgnacji, a powinny go poprzedzać kosmetyki nawilżające oraz odbudowujące barierę skórną.
Zacznijmy od oczyszczania, które w przypadku cery suchej musi być ultradelikatne, najlepiej bez składników spieniających. Świetnym wyborem będzie woda micelarna, emulsje oraz lekkie żele służące do usuwania makijażu. Ich zadanie to usunięcie ze skóry kurzu, oczyszczenie naskórka z resztek kosmetyków kolorowych oraz zmiękczenie i nawilżenie. Bez szkody dla filmu hydrolipidowego skóry. Dobre składniki i jednocześnie delikatne dla cery suchej to wyciąg z owsa, witaminy, olejek migdałowy oraz nawilżający kwas hialuronowy.
Ważna informacja: cera sucha nie zawsze dobrze reaguje na wodę z kranu. Warto więc spróbować oczyszczać ją z pomocą kompresu nasączonego wodą mineralną, szczególnie kiedy czujesz, że jest podrażniona. Ważnym etapem jest wstępne nawilżanie i przywracanie prawidłowego pH skóry z pomocą toniku lub lotionu o bogatszej konsystencji. Niezależnie od tego który z tych kosmetyków wybierzesz, pamiętaj by wklepywać go dłońmi w skórę zamiast przecierać wacikiem. Każde pocieranie suchej skóry może zadziałać podrażniająco.
Kiedy już wklepiesz tonik lub lotion, nie czekaj aż zupełnie się wchłonie, tylko od razu zaaplikuj serum lub właściwy krem bogaty w składniki aktywne. Dla cery suchej będą to: kwasy omega – 3, witaminy A, E, C oraz ceramidy, peptydy, kwas hialuronowy i probiotyki. Oczywiście wiele z nich ukrywa się w ekstraktach i olejach roślinnych. Wśród nich cenny jest olej z awokado, z pestek malin, miód manuka, aloes i zielona herbata.
Kosmetyki do cery suchej i wrażliwej
Jeśli czujesz, że twoja cera jest nie tylko przesuszona, ale zdradza objawy nadwrażliwości, działaj szybko. Najlepiej zminimalizuj ilość kosmetyków i postaw na kilka formuł nawilżająco-łagodzących o działaniu ekspresowym. Na przykład formuły odbudowujące film ochronny i uzupełniające lipidy w skórze. Poza tym świetnie działają łagodzące maski w płachcie – szybko zmiękczają naskórek, nawilżają i koją dzięki składnikom jak aloes, zielona herbata czy panthenol.
Oczywiście nie można zapominać o pielęgnacji specjalnej wokół oczu, gdzie skóra jest cienka jak bibułka i wymaga formuły bogatej w lipidy oraz składniki nawilżające. O przesuszoną okolicę powiek również świetnie zadbają maski w płatkach, na przykład z wyciągiem z róży do stosowania na co dzień. A jeśli zimą i latem czujesz, że skóra wokół ust łatwo ulega przesuszeniu, możesz sięgnąć po maskę w płatku na usta i okolice, która dodatkowo będzie bogata w kolagen.
Więcej inspiracji znajdziesz w dziale Dbam o urodę na Empik Pasje.
Źródło zdjęcia okładkowego i zdjęć w tekście: Shutterstock
Komentarze (0)